Tynk dekoracyjny, efektowna alternatywa ozdoby ścian

Tynk dekoracyjny, efektowna alternatywa ozdoby ścian
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Tynk dekoracyjny, efektowna alternatywa ozdoby ścian

Tynk dekoracyjny, efektowna alternatywa ozdoby ścian

Przeprowadzając remont swojego mieszkania, zastanawiamy się jak uzyskać ciekawy efekt na ścianach. Chcielibyśmy coś innego niż pomalowana gładź gipsowa jak to ma miejsce w większości mieszkań. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju tynki dekoracyjne, które można nabyć w formie gotowych do użycia mas lub do zmieszania z wodą, ewentualnie jakimś pigmentem w celu zabarwienia tynku dekoracyjnego.

Tynki dekoracyjne to tynki cienkowarstwowe nienadające się do położenia bezpośrednio na mur, gdyż nakładana warstwa wynosi od 1mm do 4mm, tak więc musimy wpierw użyć zwykłego tynku do wstępnego wyrównania ścian.

Producenci oferują nam tynki dekoracyjne o różnych fakturach i kolorach. Podzielić je możemy na mineralne, akrylowe, silikonowe, oraz silikatowe. Cienkowarstwowe tynki dekoracyjne możemy malować, oraz nadawać im fakturę pędzlem, wałkiem, packą, gąbką, czy kielnią. Jeżeli faktura nam się nie spodoba, tynk możemy zatrzeć i spróbować po wtórnie, mamy jednak na to około 10-15 min. Do wyschnięcia wierzchniej warstwy.

Najczęściej spotykanym tynkiem dekoracyjnym jest tynk gipsowy
(gładź gipsowa), którą możemy stosować nie tylko na wcześnie położony tynk podstawowy, lub na stary tynk wapienno-cementowy, ale również odpowiednio grubiej nałożony, bezpośrednio na mur. Niestety tynki gipsowe mają wadę, ponieważ nie mogą one być poddane ciągłemu działaniu wilgoci.

 

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top