Rodzaje podłóg drewnianych – parkiet

Rodzaje podłóg drewnianych – parkiet
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Rodzaje podłóg drewnianych – parkiet

Rodzaje podłóg drewnianych – parkiet

W chwili obecnej na rynku jest dostępnych wiele rodzajów podłóg drewnianych tzw. wood floor. Do najpopularniejszych rodzajów podłóg z tego klasycznego materiału zaliczamy przede wszystkim panele drewniane, parkiet, mozaikę oraz podłogi z litych desek. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej jednemu z nich – parkietowi.

Parkiet – parquet flooring -jest to podłoga wykonana z małych deseczek z litego drewna. Rozmiary deszczułek parkietów dostępnych na rynku są różne w zależności od producenta. Podłogi te, są produkowane są z różnych gatunków drewna liściastego: dębu (oak flooring, white oak flooring, dark oak flooring), jesionu, klonu, wiązu, buku, brzozy, orzecha (walnut flooring) jawora oraz
z drewna iglastego tj.: sosny i świerka. Na rynku można również spotkać parkiet wykonany niektórych gatunków drzew egzotycznych. Deseczki parkietowe układane mogą być na różne sposoby. Popularne są wzory w jodełkę i szachownicę. Możliwe jest również tworzenie bardziej skomplikowanych układów i wzorów. Ciekawe efekty osiąga się poprzez łączenie różnych gatunków i kolorów drewna np. white oak flooring z dark oak flooring lub walnut flooring.
Deszczułki parkietowe łączone są ze sobą z wykorzystaniem wpustu i pióra. Z podłożem są łączone za pomocą kleju żywicznego, rozpuszczalnikowego lub proszkowego. Tak ułożona podłoga wymaga następnie cyklinowania, szpachlowania i kilkukrotnego lakierowania. Do wykończenia parkietu stosuje się drewniane listwy przypodłogowe.
Parkiet jest powierzchnią posiadającą wiele zalet. Jedna z nich jest jego naturalny wygląd, a drewno jest miłe i ciepłe w dotyku. Parkiet nie przyciąga kurzu, co ma bardzo duże znaczenie dla osób dotkniętych alergią. Zaletą parkietu jest również jego duża trwałość i fakt, że można go wielokrotnie odnawiać.
Obok niewątpliwych zalet należy również wspomnieć o wadach parkietu. Minusem takiej podłogi jest między innymi to, że w większości wypadków nie nadaje się do zastosowania, tak popularnego ostatnio ogrzewania podłogowego, a jego prawidłowe położenie wymaga dużego doświadczenia i jest dość czasochłonne. Parquet flooring jest też rozwiązaniem dość kosztownym i trzeba się liczyć zarówno z kosztem jego zakupu, jak i kosztem montażu.

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top