Polscy pracodawcy niechętnie zatrudniają starszych pracowników!

Polscy pracodawcy niechętnie zatrudniają starszych pracowników!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Polscy pracodawcy niechętnie zatrudniają starszych pracowników!

Polscy pracodawcy niechętnie zatrudniają starszych pracowników!

Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że osoby 50+ są z otwartymi rękoma witani przez pracodawców w Wielkiej Brytanii. Takim samym zainteresowaniem cieszy się dana kadra pracownicza również w Belgii, Niemczech i Francji. A jak to wygląda w naszym kraju? Czy pracownik 50+ ma szansę dostać jakąkolwiek pracę?

Niestety, w naszym kraju, sytuacja jest odwrotna. Tutaj dojrzali pracownicy nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem. Pracodawcy są do nich nieprzyjaźnie nastawieni i nieufni. Dlaczego? Wśród najczęstszych przyczyn pracodawcy wymieniają stereotypowe wskaźniki, tj., że osoby starsze nie posiadają odpowiedniego wykształcenia, nie chcą się dokształcać, dużo czasu zajmuje im adaptacja do nowych warunków, są mniej wydatni i mają liczne problemy zdrowotne. No cóż, siła stereotypów jest naprawdę duża.

Co ciekawe za granicą zdanie na temat osób w dojrzałym wieku jest zupełnie inne. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby w danym przedziale wiekowym, albowiem według nich posiadają oni odpowiednie kwalifikacje, wykształcenie i spełnią pokładane w nich nadzieje. A co więcej pracodawcy wychodzą z założenia, że lepiej zatrudnić dojrzałego pracownika, aniżeli młodego, którego trzeba we wszystko wdrażać i uczyć od początku. Wśród męskich profesji wykonywanych przez panów 50+, które cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród pracodawców zagranicznych dominuje: hydraulika, górnictwo, dekarstwo, stolarstwo. Wśród pań: praca w ogrodnictwie, opieka nad dziećmi, etc.

Jak to możliwe, że istnieje tak wielka różnica? Czy to oznacza, że Polacy, aby uzyskać odpowiedniej wysokości świadczenia emerytalne i aby zapewnić sobie godną starość będą musieli opuścić kraj i tam podjąć pracę, aby mieć, za co żyć? Jeżeli sytuacja się nie zmieni, to z pewnością to nastąpi. A chyba nie trzeba nikomu przypominać, że zgodnie z postanowieniami rządu wiek emerytalny został zwiększony do 67 roku życia.

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top