Jak zretuszować zdjęcie?

Jak zretuszować zdjęcie?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Jak zretuszować zdjęcie?

Jak zretuszować zdjęcie?

Jak zretuszować zdjęcie?

Nie zawsze udaje nam się zrobić idealne zdjęcie, niewymagające naniesienia jakichkolwiek poprawek. Obecnie możemy korzystać z wielu programów, które umożliwiają retusz fotografii. Jak zachować umiar? Kiedy obrabiać zdjęcie, a kiedy tego unikać?

Obiekty, które fotografujemy bardzo często są niedoskonałe. Ludzie mają zmarszczki, kolory są mało intensywne, albo w kadrze znalazła się jakaś niepożądana gałąź lub ręka. Jednak czasem dobrze jest zrezygnować z przeróbek. Zależy to od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Wygładzenie twarzy danej osoby może całkowicie odebrać zdjęciu charakter i wydźwięk.

W obróbce zdjęć koniecznie trzeba pamiętać o zasadzie, że wszystko należy stosować z umiarem. Retusz powinien być na tyle delikatny, żeby nie rzucał się w oczy. Dobrze jest zachować naturalność fotografowanego przedmiotu lub osoby. Warto zachować jak najwięcej z pierwotnego zdjęcia, a wprowadzone zmiany niech będą na tyle subtelne, żeby nie spowodowały wrażenia sztucznego zdjęcia.

Jeśli już obrabiamy zdjęcie, przyda nam się dobra znajomość programu przeznaczonego do tego celu. Jednym z najbardziej popularnych narzędzi do retuszu jest stempel. Kopiuje on fragment fotografii i przenosi w inne miejsce. W programach do przeróbek można wybrać jego wielkość do retuszowanego fragmentu. W ten sposób można usunąć świecenie się twarzy, zbędne owłosienie, zmarszczki, a także usuwać obiekty. Żeby zniwelować różnicę w barwach, która może powstać podczas „stemplowania” można użyć opcji rozmycia, albo zaszumienia tego fragmentu zdjęcia. Chcąc wyszczuplić lub zdeformować obiekt widniejący na fotografii można użyć narzędzia służącego wypaczaniu. Za pomocą pędzla dostępnego w różnych wielkościach można dowolnie przesunąć dany obszar w zależności od efektu, jaki zamierzamy osiągnąć.

Retusz zdjęć niesie za sobą wiele możliwości, jednak powinien być używany przez nas z umiarem. Postarajmy się jak najlepiej wykonać zdjęcie, żeby wprowadzić w nim jak najmniej poprawek. Jeśli nie jesteśmy pewni lub mamy problem z korekcją, w każdej chwili możemy zajrzeć na forum fotograficzne, opisać problem i uzyskać satysfakcjonującą nas odpowiedź.

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top