Jak będą kształtować się ceny w budownictwie?

Jak będą kształtować się ceny w budownictwie?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Jak będą kształtować się ceny w budownictwie?

Jak będą kształtować się ceny w budownictwie?

W ostatnim czasie sporo mówi się o kryzysie w branży budowlanej. Spowodowane jest to słabnącą koniunkturą w gospodarce. Nie jest to bezpośrednia przyczyna spadku produkcji budowlano-montażowej. Słabnący popyt miał również miejsce w poprzednich latach, podczas gdy branża budowlana prosperowała zupełnie dobrze. Głównym źródłem kłopotów w branży budowlanej zdaje się być trudność w pozyskiwaniu środków inwestycyjnych. Coraz wyższe wymagania stawiane przez banki udzielające kredyty inwestycyjne powodują słabnącą kumulację i przepływ środków do inwestorów, co skutkuje mniejszą ilością planowanych, projektowanych i realizowanych inwestycji.
Jedynym wyjściem, z tej jakże trudnej sytuacji, zdaje się być zwiększenie dostępności środków na inwestycje budowlane. Takie kroki już zostały poczynione przez Ministerstwo Gospodarki planując w najbliższym czasie wdrożyć (w uzupełnieniu luki po programie „Rodzina na swoim”) program dopłat do budownictwa ekologicznego. Może to zwiększyć popyt na wysokiej jakości usługi budowlane, w tym zarówno projektowanie, jak i późniejszą realizację.
Kolejnym skutkiem trudnej sytuacji w budownictwie zdaje się być spadek cen materiałów i robót. Wystarczy zapoznać się z ogólnodostępnymi cennikami usług projektowych czy też cennikiem kosztorysowania. Można dopatrzeć się tutaj pewnych prawidłowości. Ruch cen materiałów budowlanych w dół i mały (w stosunku do lat ubiegłych) wzrost zatrudnienia w sektorze budowlanym jeszcze bardziej rzuca cień, na rozwój branży budowlanej. Jak zatem będą kształtować się ceny w budownictwie? Na to pytanie zdaje się nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top