Czy zastanawiacie się jak powstają profesjonalne projekty wnętrz?

Czy zastanawiacie się jak powstają profesjonalne projekty wnętrz?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Czy zastanawiacie się jak powstają profesjonalne projekty wnętrz?

Czy zastanawiacie się jak powstają profesjonalne projekty wnętrz?

O procesie projektowania i aranżacji opowie architekt z biura projektowego More-IN Architekci.

Inwentaryzacja

Podstawą i zarazem pierwszym etapem tworzenia projektu wnętrz jest zapoznanie się z nieruchomością. Przeprowadza się inwentaryzację budowlaną oraz fotograficzną całego obiektu. Ważne jest by poczuć klimat wnętrza, dostrzec możliwości jakie w sobie kryje oraz zarysować wstępnie funkcje jakie muszą spełniać dane pomieszczenia.

Inspiracje

Kolejny etap to rozmowa z inwestorem, to właśnie wtedy, w największym stopniu dokonuje się projektowanie wnętrz. Architekt uważnie wsłuchuje się w wytyczne inwestora, zapoznaje się z jego inspiracjami. Są to zazwyczaj pojedyncze elementy wystroju lub przykładowe aranżacje wnętrz. Rolą architekta wnętrz jest dokonanie selekcji przedstawionych elementów, odrzucenie tych najsłabszych i dobór pozostałych w taki sposób, by z pozornie niepasujących do siebie klocków zbudować spójną całość. Całość naturalnie jest okraszona wyczuciem estetyki, kompozycji i wyczuciem koloru. Należy również pamiętać o odpowiedniej wiedzy ogólnobudowlanej czy znajomością obowiązujących norm i przepisów w taki sposób by powstające projekty wnętrz można było zrealizować.

Układ funkcjonalny

Po wstępnym szkicu, który powstał na spotkaniu inspiracyjnym, projekt przelewa się na papier. Początkowo powstają dwa warianty układu funkcjonalnego, gdzie poza względami estetycznymi równie ważna jest ergonomia. Inwestor zwykle otrzymuje dwa takie układy. Pamiętajcie jest to nieodzowny element, w którym projektowanie wnętrz się zawiera i które architekt wnętrz winien przedstawić.

Rysunki 2D/3D

Nadszedł czas by całość przelać w na papier. Tworzy się pakiet rzutów oraz przekroi tak by umożliwić ekipą budowlanym realizację projektu oraz tworzy się wizualizacje 3D wszystkich projektowanych pomieszczeń. Projekty wnętrz poddaje się wizualizacji, tak by inwestor w łatwej formie mógł zobaczyć w jaki sposób rysuje się jego wnętrze. Wizualizacje bardzo często wyglądają fotorealistycznie i w pełni oddają zastosowane materiały, oświetlenie i kolorystykę projektu aranżacji wnętrz. W pełni profesjonalny architekt wnętrz na pewno nie omieszka takich wizualizacji przedstawić. Kompletny projekt zawiera wszelkie niezbędne rysunki techniczne takie jak rzuty oświetlenia, elektryki, układ sufitów czy posadzek, roboty budowlane i oczywiście projekt. Na projekt wnętrz składają się również przekroje wszystkich kluczowych ścian z naniesionymi materiałami wykończeniowymi, oświetleniem ściennym czy wiszącym oraz elementami wyposażenia. Istotne są również rysunki układu płytek ze wskazaniem w jaki dokładnie sposób należy je położyć. W zależności od projektu może on również zawierać projekty mebli i detale stolarskie.

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top